BİYOGRAFİ

LEYLA DEMİRİŞ

Soprano

Öğrenimini Fransız okulunda yapan İstanbul doğumlu sanatçı, müzik eğitimini de aynı şehrin konservatuarında yaptı. Henüz konservatuar öğrencisiyken yeteneği ve sesinin güzelliği ile dikkat çekerek İstanbul Operası’nda başroller söylemeye başladı. Turandot Operası’nda “Liu” rolünü seslendirdiği zaman henüz 19 yaşındaydı ve olağanüstü başarı kazandı. 1964 yılında “Liu” ile başlayan sanat hayatını ve baş solistlik görevini otuzdan fazla yabancı opera ve birçok Türk Operası’nda en büyük partileri yorumlayarak sürdüren sanatçı, E.Cartis, A.Florescu, V.Campagnano, N.Nikolov gibi Dünyaca ünlü şan pedagogları ile çalışmıştır.

İlk plağını 1986 yılında çıkaran Soprano Leyla Demiriş, yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da önemli başarılara imza atmıştır. Sanatçı, Çekoslavakya, Romanya, Amerika Birleşik Devletleri, Yugoslavya, Bulgaristan­, Almanya gibi ülkelerin başkent ve önemli şehirlerinde Tosca, Madam Butterfly, Cavalleria Rusticana, İl Trovatore, Nabucco operalarındaki başarısı büyük ilgi toplamış, verdiği konser ve resitaller yankı yapmıştır. Demiriş, New York Metropolitan Operası konser salonu Alice Thully Hall’de konser veren ilk Türk opera sanatçısıdır. 1. Uluslar arası İstanbul festivalinin açılışını A.A.Saygun’un” Köroglu “operası ve 1.İzmir Uluslar arası festivalinin açılışını Okan Demiriş’in “Karyağdı Hatun” operası ile yapmıştır. Ankara, Aspendos ve İstanbul Uluslar arası  festivallerine defalarca katılmış, O.Demiriş’in IV.Murat ve Karyağdı Hatun , A.A.Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu ve Köroğlu operası ile Verdi’nin Nabucco operasını oynamıştır.  Ayrıca Romanya Köstence festivalinde Verdi’nin İl Trovatore ve Üsküp opera festivaline de Verdi’nin Nabucco operaları ile katılmış,  büyük başarılar kazanmıştır.

Soprano Leyla Demiriş’in Köroğlu, IV. Murat, Karyağdı Hatun, Yusuf ile Züleyha isimli Türk Operaları ile Mevlâna Oratoryosu’nun Dünya Prömiyerlerindeki başarılı yorumu Türk Kültür ve sanatına yapmış olduğu çok değerli bir hizmet olarak bilinirken, sanatçının bu çalışmaları Türk Opera sanatının en büyük gurur vesilelerindendir.

Soprano Leyla Demiriş, 1964 yılında başlayan solistlik kariyerini en son İstanbul Devlet Operasının kuruluşunun 45. Yılı onuruna düzenlenen özel konserle noktalamıştır. Böylece 1964 yılından 2005 yılına kadar 41 yıl Baş Solist olarak devamlı başrollerde oynamış müstesna bir sopranodur. Leyla Demiris halen birikimlerini genç öğrencileri ile paylaşmakta ve Turk opera camiasina yeni yetenekler katmak için calismalarini sürdürmektedir.

Opera temsilleri, senfoni orkestraları eşliğinde konserler, resitaller, bant, plak, CD kayıtları ve önemli birçok festival açılışı ile dolu geçen sanat yaşamında Soprano Leyla Demiriş’in oynadığı operalar.

G.Puccini: Tosca (Floria Tosca),

Madam Butterfly, (Butterfly),

Turandot (Liu), (İstanbul ilk söyleniş)

La Boheme (Mimi),

Suor Angelica (Suor Angelica), (İstanbul ilk söyleniş)

G.Verdi:

- Othello (Desdemona), (İstanbul ilk söyleniş)

- Don Carlos (Elizabetta), (İstanbul ilk söyleniş)

- İl Trovatore (Leonora),

- Nabucco (Abigaille), (Türkiye ilk söyleniş) (1995 Aspendos Festivali)

P.Mascagni: Cavalleria Rusticana (Santuzza),

U.Giordano: Andrea Chenier (Maddalena),

L.V. Beethoven: Fidelio (Leonora), (İstanbul ilk söyleniş)

W.A.Mozart: Don Giovanni (Donna Elvira) (İstanbul ilk söyleniş)

P.I. Tchaikovsky: Eugene Onegin (Tatyana), (İstanbul ilk söyleniş)

B.Smetana: The Bartered Bride (Marjenka), (İstanbul ilk söyleniş)

O.Nicolai: The Merry Wives of Windsor (Anna), (İstanbul ilk söyleniş)

E.Kalmann: The Gypsy Princess / Çardaş Fürstin (Sylva), (İstanbul ilk söyleniş)

F.Lehar: The Land of Smiles (Lisa), / Tebessümler Diyarı, (İstanbul ilk söyleniş)

Türk Besteciler : 

O.Demiriş :

-  IV. Murat (Kösem Sultan), (1980 Dünya Prömiyeri – İstanbul)(1983 Ankara Devlet Operası) (1990-91 İstanbul uluslar arası Müzik festivali), (2002 Aspendos Opera Festivali)

- Karyağdı Hatun (Yazgülü), (1986 Dünya Prömiyeri – İstanbul) (1986 I.Uluslar arası İzmir Festivali Açılış) (Ankara Müzik Festivali 1987)

- Yusuf and Züleyha (Züleyha), (1990 Dünya Prömiyeri – İstanbul)

N.Kodallı: Atatürk Oratoryosu, (Soprano solo)

A.A.Saygun: Köroğlu (Günayım), (1973 I. İstanbul Uluslar arası Festivali Açılışı)

Yunus Emre Oratoryosu (soprano solo), (I. İzmir Uluslar arası Festivali Açılışı)  (1990Ankara Müzik festivali) (1991 Bursa uluslar arası  Müzik Festivali)

A.D. Sinangil Mevlâna Oratoryosu (soprano solo), (1986 Dünya Prömiyeri)

 

Leyla Demiriş Yurt Dışı Temsil ve Konserleri : 

 

1984 A.B.D. New York Türk Evi – Resital
1986 Prag Devlet Operası - Madame Butterfly (Butterfly)
1988 Romania Timişoara Operası –Tosca (Floria Tosca) veCavalleria (Santuzza)Rusticana
1988 Romania .İaşi Operası – Tosca (Floria Tosca)
1988 Hamburg Museum Für Kunst und GewerbeAtatürk’ün 50. ölüm yıldönümü dolayısıyla2 Resital,  1 TV programı
1989 Romania.Koztanza Opera Festivaliİltravotore (Leonara)
1989 Bükreş Senfoni Orkestrası ile Gala Konseri ve bütün Avrupa’ya naklen  TV yayını. Bükreş.Soprano Angela Gheorgiu ile birlikte bu konserde yer almıştır..
1989 Romania Cluj Devlet Operası – Tosca (Floria Tosca)
1991 A.B.D New York Metropolitan Operası  konser salonu Lincoln Center’da (Alice Thully Hall) Amerikan Senfoni orkestrası eşliğinde konser.
1992 Yugoslavya.Üsküp Opera Festivali – Nabucco (Abigaille )